Mig-21 001

Zastanawiam się, od czego zacząć recenzję tego zestawu i chyba zacznę od samego końca to znaczy od oceny modelu. Niestety produkt Academy można z przymrożeniem oka wziąć za miniaturę Miga 21 w wersji F-13. Osoby dla których ważne jest aby model leżał idealnie w planach, mogą sobie odpuścić już teraz czytanie tego materiału, Wasze nerwy tego nie zniosą. Osoby przywiązujące mniejszą wagę do aspektu geometrii modelu, dokładności, wymiarów zapraszam do dalszej lektury.

Model po raz pierwszy został wydany przez Hasegawę w 1966 roku. Obecnie uważa się że zestaw ten, z powodu błędów, przedstawia karykaturę Miga-21F-13, musimy pamiętać jednak że w tamtych czasach nie było internetu, ani możliwości dokładnego obfotografowania maszyny aby później ją zminiaturyzować. W dużej mierze model jest wizją artystyczną z tamtych czasów F-13tki.

Jeżeli jednak nam to nie przeszkadza to spójrzmy co mamy w pudle.

Jako że model nie jest zbyt skomplikowany, cała instrukcja zmieściła się na kartce A-4. Na jednej stronie znajdziemy rys historyczny i konstrukcyjny maszyny, oraz schemat malowania, a na drugiej piktogramy pomagające w składaniu modelu

Mig-21 003

 

Mały arkusik kalkomanii, ograniczony do kilku podstawowych znaków jest typową cechą dla starszych modeli Academy, więc można się przygotować na gruby film, słabo reagujące na wszelaką chemię. Pozwala nam on na wykonanie jednej z dwóch wersji Fińskiego Miga-21F-13

  1. MG-48, HävLLv 31, Ilmavoimat (Finnish Air Force) | Rissala (1963)43906_1314647666
  2. MG-47, HävLLV 11, Ilmavoimat (Finnish Air Force) (1963)88_11

Części modelu znajdują się w dwóch ramkach, odlane są z jasno-szarego tworzywa. Pomimo tego że pierwszy wypust tego modelu wydano ponad 50 lat temu, nie doświadczymy przesunięć form, nadlewki są minimalne, na drobnych częściach, a jamki skurczowe występują bardzo sporadycznie.

Mig-21 008

Mig-21 009

Mig-21 010

Mig-21 011

Linie podziałowe są delikatne wgłębne, z mocniejszymi rysunkami ruchomych powierzchni. Detale są minimalne Kokpit to zaledwie dwie części, wliczając figurkę pilota. Imitacja zagłówka fotela odlana została wraz z kadłubem.

Mig-21 012

Mig-21 013

Najgorszym elementem zestawu są natomiast koła. Nie dość że posiadają wyraźne miejsca po wypychaczach, do tego ich rysunek jest bardzo słaby

Mig-21 016

 

Ostatnim elementem o którym wypada wspomnieć to osłona kabiny wykonana z przeźroczystego tworzywa. Owiewka jest klarowna, bez żadnych pęcherzyków powietrza, rys itp.

Mig-21 006

Idealnej miniatury Miga-21F-13 z zestawu nie zrobimy, jednak jest to dobry model dla początkujących modelarzy, lub jako poligon do testów malarskich.

Reklamy

0 Responses to “Academy 1618 – Mig-21 Fishbed”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
%d blogerów lubi to: