20 sierpnia 1943 roku 1 Samodzielna Myśliwska Eskadra Lotnicza stacjonująca na lotnisku Grigoriewskoje w obwodzie riazańskim (ZSRR) została przeformowana w 1 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. Jednostka została zorganizowana według sowieckiego, wojennego etatu Nr 015/284 myśliwskiego pułku lotniczego (ros. истребительный авиаполк). Lotnicy pułku złożyli przysięgę 28 maja 1944 roku.

23 sierpnia pułk przeszedł chrzest bojowy, osłaniając działania lotnictwa szturmowego w rejonie Warki. We wrześniu 1944 roku wspierał oddziały walczące na przyczółku czerniakowskim. W czasie walk o Jabłonnę i Legionowo piloci pułku osłaniali działania piechoty i niszczyli cele naziemne.

Podczas ofensywy styczniowej myśliwce osłaniały przeprawę wojsk przez Wisłę i atakowały wycofujące się kolumny niemieckie. W czasie walk na Wale Pomorskim pułk zabezpieczał działania w rejonie Mirosławca, prowadził rozpoznanie w rejonie Chojnic, Piły i Szczecinka. Następnie wspierał natarcie na Kołobrzeg i atakował niemieckie konwoje na Bałtyku. Dzięki rozpoznaniu pilotów myśliwskich wykryto na wyspie Chrząszczewskiej wyrzutnię pocisków V 2, co umożliwiło szturmowcom 3 pułku zbombardowanie tej wyrzutni.

W operacji berlińskiej 1 pułk osłaniał przeprawę wojsk przez Odrę i walczył z myśliwcami niemieckimi. 7 maja piloci pułku wykonali ostatni lot bojowy.

Za zasługi w walce sztandar bojowy pułku udekorowany został Orderem Virtuti Militari V klasy.

Bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych pułk przebazował się na lotnisko w Bydgoszczy. W lipcu 1945 r. został przeniesiony do Modlina i tu został przeniesiony na etat pokojowy 236 wojskowych i 1 pracownik kontraktowy oraz został podporządkowany 1 Myśliwskiej Dywizji Lotniczej. 30 października 1946, po rozformowaniu 1 MDL, został podporządkowany bezpośrednio dowódcy Wojsk Lotniczych.

W 1948 roku pułk został przebazowany na lotnisko w Bemowie, a w 1956 roku na nowe lotnisko w Mińsku Mazowieckim. Na nim pozostawał do momentu rozformowania.

W maju 1950 pułk został podporządkowany dowódcy 5 Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego OPL.

6 lipca 1957 roku pułk został włączony w skład 1 Korpusu Obrony Przeciwlotniczej Obszaru Kraju, który w 1962 został przemianowany na 1 Korpus Obrony Powietrznej Kraju, a 1 lipca 1990 na 1 Korpus Obrony Powietrznej. We wrześniu 1996 roku został podporządkowany 2 Korpusowi Obrony Powietrznej.

W czerwcu 1993 roku pułk zawarł „bliźniaczy związek”: z 2 eskadrą myśliwską z Dijon, tym samym kontynuował lotnicze tradycje polsko-francuskie.

Na podstawie rozkazu szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego nr 307 z 23 października 2000 pułk został rozformowany. Na bazie rozformowanego pułku powstała 1 Eskadra Lotnictwa Taktycznego i 23 Baza Lotnicza.

źródło: wikipedia.pl

Reklamy

0 Responses to “1.PLM „Warszawa””  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
%d blogerów lubi to: